Polska: Rocznica hańby polskiej armii

W marcu 2003 r., tuż przed zmasowaną agresją USA i ich sojuszników na Irak, żołnierze polskiej jednostki GROM zajęli terminal naftowy w porcie Umm Kasr. Z punktu widzenia agresorów było to strategicznie zadanie: wysadzenie obiektu lub jego uszkodzenie mogło zamknąć drogę do jedynego irackiego portu pełnomorskiego, przewidzianego na główny kanał zaopatrzenia najezdniczych wojsk.

   19 marca b.r. z okazji jedenastej rocznicy tamtych wydarzeń w Warszawie ma się odbyć spotkanie z uczestnikami operacji. Oprócz żołnierzy GROM weźmie w nim udział obecny dowódca jednostki płk Piotr Gąstał, „który przed dekadą także walczył na wojnie Iraku” (słowa organizatorów spotkania).

   W 2003 r. udział GROM w agresji ujawnili najpierw Amerykanie. 21 marca podczas konferencji prasowej w Pentagonie amerykański sekretarz obrony Donald Rumsfeld powiedział: „Jesteśmy szczególnie wdzięczni za bezpośrednie wojskowe zaangażowanie sił Wielkiej Brytanii, Australii i Polski i wielu innych krajów.” 24 marca agencja informacyjna Reutera opublikowała kilka zdjęć z portu Umm Kasr. Widać na nich, jak polscy komandosi eskortują jeńców, patrolują port, podpisują się na portrecie Saddama Husajna. Tego samego dnia ambasador USA przy NATO pochwalił polskich żołnierzy, a premier Leszek Miller ujawnił w radiowych „Sygnałach Dnia”, że nie było to pierwsze zadanie GROM w tej wojnie. Miller mówił: „Przeprowadzili już kilka udanych akcji w rejonie przybrzeżnym Zatoki Perskiej bez żadnych strat własnych. Te operacje są oceniane jako bardzo profesjonalne, bardzo skuteczne. Nasi żołnierze zbierają bardzo wysokie oceny.” 26 marca w bazie lotniczej McDill na Florydzie prezydent George Bush nadmienił: „Polacy zabezpieczyli iracką platformę naftową w Zatoce Perskiej.” Wszystkich przebił jednak ówczesny zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Lech Konopka, który w maju tego samego roku wypalił publicznie: „W Iraku – pierwszy raz po zakończeniu walk z UPA w 1947 r. – oddział Wojska Polskiego bojowo uczestniczył w wojnie!”

Źródło: special-ops.pl

Komentarz Redakcji: Udział naszej armii w nie sprowokowanej napaści na Irak, państwo stabilne i bezpieczne pod silnymi rządami Saddama Husajna, to hańba dla polskiego munduru, w związku z czym skandalem są próby jego czczenia. Hańbie tej winni są jednak nie żołnierze, lecz lokajscy politykierzy Republiki Okrągłego Stołu. Niestety od samego początku tzw. III Rzeczypospolitej jednostka GROM wykorzystywana była przez władze w Warszawie do podlizywania się Zachodowi bez związku z polską racją stanu. Już w 1990 r., zaraz po jej utworzeniu, użyto jej do potajemnego przerzutu rosyjskich Żydów do Izraela (operacja „Most”). W 1994 r. władze wysłały GROM na Haiti (sic!) jako pomoc dla amerykańskiej interwencji wojskowej mającej na celu obalenie prezydenta-elekta Jeana-Bertranda Aristide’a, którego Waszyngton uznał za nieodpowiedniego kandydata do władzy w tym kraju. Jak widać, lizusostwa polskich politykierów nie ostudził nawet odstraszający przykład śmierci polskich legionistów, użytych przez Napoleona do tłumienia powstania na Haiti na początku XIX wieku. Udział Polski w agresji na Irak i okupacji tego państwa przyniósł jej nie tylko straty moralne, ale również finansowe i – najważniejsze – ludzkie. Ponurą ironią losu jest fakt, że spotkanie zaplanowane dla upamiętnienia początku tego udziału ma się odbyć 19 marca. W okresie międzywojennym każdego 19 marca, to jest w dniu św. Józefa, polscy żołnierze, policjanci i inni funkcjonariusze państwowi brali udział w obchodach imienin marszałka Józefa Piłsudskiego, który strawił życie na tworzeniu Wojska Polskiego, a potem, dopóki żył, nigdy nie pozwolił na użycie go w interesie obcych państw. (A.D.)

POLISH SPECIAL FORCES STAND IN THE PORT OF UMM-QASR IN SOUTHERN IRAQ

2 komentarze

 1. To przykre,że polskich żołnierzy politycy wykorzystują do haniebnych misji w roli okupantów…ale jest jeszcze jeden aspekt…jeśli ktoś nie chce być młotkiem w cudzym ręku – to nie musi…są różne motywacje..zwykle to kasa…do tego nikt się nie przyzna..wycierają sobie mordy ,,patriotyzmem” . Lisowczycy XXI wieku..wstyd i hańba…

 2. BINGO!
  Marszałek faktycznie optowął za paełna AUTARCHIĄ
  polskiego panstwa
  a Rydz Śmigły
  JESZCZE BARDZIEJ
  Nie chcesz wojowac w Iraku,
  bedziesz
  wojował w Mławie i Pruszkowie pod Warzszawą.
  A znaczenia słowa HANBA jaezscze nie poznałes .
  ale wszystko przed tobą ….

Dodaj komentarz