Warszawa: Za pokojem w Noworosji i na Ukrainie

23 sierpnia bieżącego roku pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie odbyła się manifestacja antywojenna pod hasłem.: „Pokój dla Ukrainy”. Punktualnie o godz. 15:00 zebrali się czytelnicy Xportal.pl oraz działacze i sympatycy Samoobrony, żeby zademonstrować swój sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej. Obecne też były media z Polski i zza granicy. Nad ponad setką zgromadzonych powiewały flagi Polski, powstańczych republik ludowych, organizacji biorących udział w akcji oraz zakrwawione symbole narodowe Ukrainy.

Wydarzenie rozpoczęło się od próby wywieszenia zdjęć ofiar kijowskiej junty, tuż obok zdjęć „bohaterów majdanu”. Niestety policja, na polecenie pracowników ambasady, nie dopuściła do tego symbolicznego gestu i zdjęcia musiały trzymać zgromadzone osoby. Przed pierwszymi wystąpieniami został złożony przez organizatorów wieniec w barwach Donieckiej Republiki Ludowej, a chwilę potem manifestanci uczcili minutą ciszy tysiące ludzkich istnień, które od miesięcy bezsensownie giną u naszego wschodniego sąsiada.

Pierwsi głos zabrali uciekinierzy i jednocześnie naoczni świadkowie wojny – krótko opisując tragedię swoich rodzin. Następnym mówcą był dr Mateusz Piskorski, szef międzynarodowej misji obserwacyjnej na Krymie. Dr Piskorski sugerował prawdziwych inspiratorów konfliktu. Wskazał obecnym, że powinni w tym momencie znajdować się pod ambasadą USA, państwa, które jest za obecny chaos odpowiedzialne, które zamiast wysyłać leki i jedzenie, wysyła za pośrednictwem swoich politycznych satelitów kamizelki i hełmy dla ochotników z neobanderowskich organizacji.

„Stiepan Bandera – pachołek Hitlera!” – takim okrzykiem rozpoczął swoje przemówienie Bartosz Bekier, redaktor naczelny dziennika „Xportal”, który m.in. przedstawił zgromadzonym relacje ze swego niedawnego wyjazdu do Donbasu oraz opowiedział o panujących tam nastrojach, jednocześnie zaznaczając konieczność zaangażowania Polaków w walkę o prawdę z jednostronnymi przekazami medialnymi. Gdy zgromadzeni zakończyli skandować antykapitalistyczne hasła – m.in. “Na pohybel oligarchom!” – głos zabrał Piotr Nowak , bloger lewica.pl, zwracając uwagę na ekonomiczne i klasowe aspekty oraz skutki tej wojny. W dalszej kolejności Jacek Kamiński odczytał „Manifest Ludowego Frontu Wyzwolenia Ukrainy, Noworosji i Rusi Przykarpackiej”. Demonstrację zakończył główny organizator wydarzenia, rzecznik prasowy Samoobrony, Tomasz Jankowski, który odczytał list otwarty do jedynego legalnego ośrodka władzy na Ukrainie: Rady Najwyższej.

List otwarty polskich środowisk antywojennych do Rady Najwyższej Republiki Ukrainy

Szanowni Deputowani!

My, zgromadzeni tu Polacy wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kontynuowania tzw. akcji antyterrorystycznej na wschodzie Waszego kraju oraz solidaryzujemy się z ofiarami zbrodni wojennych dokonanych na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Nasze narody, głęboko doświadczone przeżyciami wojennymi, powinny brać na siebie odpowiedzialność za prowadzenie działań pokojowych i unikanie niepotrzebnego rozlewu krwi, w szczególności na naszych terenach.

Nielegalnie ustanowione nowe władzy Republiki Ukrainy bardzo ochoczo wyrażają chęć integracji ze strukturami europejskimi i implementację na ukraiński grunt wyższych wartości ogólnospołecznych. Należy jednak stanowczo zaznaczać, że do takiego kanonu na pewno nie należy przyzwolenie na zbrodnie wojenne, choćby stały one w zgodzie z praktyką postępowania zbrodniczego NATO.

Dlatego dziś stając tutaj nie tylko prosimy, ale też żądamy by wojennych podżegaczy odsunąć od władzy i ogłosić natychmiastowe zawieszenie broni, a ludność Ługańska, Doniecka i całej wschodniej Ukrainy zaprosić do rozmów pokojowych celem zażegnania kryzysu na Ukrainie.

(A.G.)

614916_10202585055933952_993104259783889060_o
4563_900

10314557_10202585055173933_5914212064696680792_n
10659096_10202585056013954_1210157935356577678_o

14 komentarzy

 1. Czy odbędzie się kolejna manifestacja pod ambasadą i konsulatami Ukrainy 6 września? Jest wzmianka na profilu fejsbukowym, ale jakoś nigdzie więcej informacji o tym wydarzeniu. Będzie czy nie?

 2. Popieram!!! Wreszcie walka o prawdę, Niech Polacy słyszą i widzą coś innego niż Nasze media głoszą. Może coś takiego i w innych miastach zorganizować?!Polacy nie są źli ale nie mają prawdziwych informacji.Żelazna informacyjna kurtyna…

 3. STOP KOCZOWNIKOM -SLOWIANIE GORA!!!!!ZYCZE NOWOROSJI WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE ORAZ WSZYSTKIM SLOWIANOM W KUPIE SILA!!!!!

 4. Stepan Bandera
  Idol Tuska cwela

 5. unikacz reklam

  W pełni popieram inicjatywę i bardzo żałuję, że nie mogłem tam być. Wiem, że “nie mogłem” to głupie tłumaczenie wobec zdarzenia, które odnosi się do podstaw ludzkiej przyzwoitości w tych parszywych czasach. Może następnym razem? Cieszę się, że tak dużo młodych ludzi. Pozdrawiam

 6. Całym sercem popieram Waszą inicjatywę. Czy dostępne jest nagranie lub zapis przemówienia pana Bartosza podczas manifestacji? Bardzo chciałabym usłyszeć. Cenię trafność argumentacji , jaką pan Bartosz Bekier udowodnił już nie raz. Xportal.pl jest niewątpliwie takim antidotum wobec ogłupiającej propagandy.

  • Bartosz Bekier powinien utworzyć partię opowiadającą się za tradycyjnym nacjonalizmem, pojednaniem wśród słowiańskich narodów, prowadzącą umiarkowany socjalizm gospodarczy, będąca opozycją do globalistów i syjonistów. Potrzebna jest dziś w Polsce taka partia, która nie jest typowo ani prawicowa, ani lewicowa, a stawiająca na Polskę, naród, tradycje i rozsądek. Podziały niszczą naszą ojczyznę, sprzedają ją w łapska zachodnie. To jest chamstwo.

 7. Banderowska nacgwardia w większości składa się z Lwowskich i Stanisławowskich ukrofaszystów – Armia DNRu wyzwala Lwów od banderyzmu!
  PS. Jeśli walki potrwają jeszcze kilka miesięcy – będzie można zrobić podjazd w 300 koni i wyzwolić starożytny polski Lwów!

 8. pismaki_klamia

  Wspaniała inicjatywa, dobrze że są jeszcze w Polsce ludzie, którzy nie wstydzą się głośno protestować przeciw opresji innych i aktywnie wspierają dążenie do poszanowania wolności, prawdy, ludzkiej godności.

  Brawo, możecie czuć się dumni!

  Serdeczne gratulacje i podziękowania!

  PS. Ten tekst trzeba koniecznie jak najszybciej opublikować w wersji angielskiej, rosyjskiej i niemieckiej !!!

 9. Brawo Xportal jestem z was dumny.

 10. Polacy bardziej się dziś boją nagonki pseudo dziennikarzy agentów CIA niż w PRL-u więzienia Nie wiem gdzie podziała się buta Polaków przecież zawsze byliśmy na nie dla sprzedajnej władzy i elit na usługach tejże władzy

  • unikacz reklam

   Masz rację. W stanie wojennym przez kilka tygodni nosiłem znaczek Solidarności w bluzie drelichowej w pracy (to był bardzo duży zakład), po prostu go nie zdjąłem 13 grudnia ’81. Pomimo “usilnych prób” ormowców z mojej brygady wcale się nie bałem. (Zdjąłem dopiero wtedy, gdy znajomy powiedział mi, że rozpuszczają plotki, że jestem prowokatorem.) Nie bałem się rozdawać bibułę, drukować…
   Teraz – ze wstydem muszę przyznać – zastanawiam się, czy było by mnie stać na założenie koszulki np. z flagą Noworosji. Ćwierć wieku po upadku komuny! Ćwierć wieku po wywalczeniu prawa do wolności wypowiedzi!
   Gdyby ktoś jednak wiedział, czy można taką koszulkę gdzieś kupić (albo np. z napisem “Nie popieram banderowców” czy coś podobnego) niech da znać.

 11. moherowy beret

  Piękna akcja XPortalu i FALANGI.70lat po wojniei zamiast pielęgnować pokój znaleźli się podżegacze i ludzie o zbrodniczej mentalności,którzy podeptali podeptali pokój i zasiali śmierć.Uważam,że każdy kto burzy pokój jest zbrodniarzem wojennym i zasługuje na Trybunał.

Dodaj komentarz