Dieta na łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry, w skrócie ŁZS, to przewlekła choroba, która często występuje u dorosłych i niemowląt i ma tendencję do nawracania. W jej przebiegu dochodzi do powstania stanu zapalnego skóry głowy i gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka. Przykre objawy tego schorzenia można złagodzić przy pomocy dobrze dobranej diety. Sprawdź, jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie!

Łojotokowe zapalenie skóry — przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry wywołuje duży dyskomfort, ponieważ zmiany wyglądają nieestetycznie, a pielęgnacja skóry w tym okresie jest bardzo wymagająca. Specjaliści wskazują, że przyczyną występowania tego schorzenia może być zaburzona równowaga mikrobiomu skóry głowy. Istnieją też pewne uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, które zwiększają ryzyko pojawienia się ŁZS. Zaliczamy do nich:

  • płeć męską,
  • jasny kolor skóry,
  • dużą liczbę drożdży z rodzaju Malassezia na skórze,
  • nadmierny stres o podłożu emocjonalnym,
  • obniżoną odporność,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • niektóre choroby i leki.

Wyprysk łojotokowy najczęściej pojawia się na skórze głowy, twarzy, okolicy zausznej oraz w górnej części klatki piersiowej. Towarzyszy mu świąd, łuszczenie skóry, a niekiedy również zauważalny rumień.

Jakie znaczenie ma dieta w łojotokowym zapaleniu skóry?

Długotrwały stan zapalny skóry może bardzo negatywnie oddziaływać na Twoje codzienne funkcjonowanie. Dlatego poza stosowaniem doustnych środków przeciwgrzybicznych i miejscowych kortykosteroidów specjaliści zalecają również zmianę nawyków żywieniowych. Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry? W tym celu należy wzbogacić dietę o warzywa i owoce, które zawierają cenne witaminy i minerały. Pełnowartościowe posiłki korzystnie wpłyną na funkcjonowanie układu pokarmowego, immunologicznego i nerwowego oraz wzmocnią organizm od wewnątrz. Badacze wielokrotnie już wykazywali, że zaburzeniom przewodu pokarmowego często towarzyszą dolegliwości skórne. Dlatego przejście na zdrową dietę jest niezbędne, jeśli chcesz skutecznie uporać się z ŁZS.

Jakie produkty należy wykluczyć z diety podczas leczenia ŁZS?

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry nie jest prosta i może ciągnąć się tygodniami. Istnieje szereg produktów, których należy unikać w tym okresie, aby dodatkowo nie zaogniać zmian. Należą do nich:

  • alkohol,
  • mocna herbata i kawa,
  • ostre przyprawy,
  • gazowane napoje,
  • ciężkostrawne potrawy,
  • żywność wysokoprzetworzona.
CZYTAJ  Jaka praca dla osób z chorym kręgosłupem?

Wykluczenie powyższych produktów z diety powinno przyspieszyć Twój powrót do zdrowia. Prawidłowa dieta w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją w końcu przyniosą spodziewane efekty i sprawią, że nieprzyjemne zmiany znikną. W tym okresie musisz też wyjątkowo dbać o higienę i dokładnie sprawdzać skład stosowanych kosmetyków. Najlepiej będzie, jeśli do pielęgnacji wybierzesz produkty z naturalnym i hipoalergicznym składem.

Łojotokowe zapalenie skóry można leczyć domowymi sposobami. Jednak w wyjątkowo trudnych przypadkach warto skonsultować się z doświadczonym dermatologiem. Specjalista dobierze dla Ciebie leczenie i pokaże, jak dbać o skórę głowy, aby zmiany się nie rozprzestrzeniały. Mając taką wiedzę, bez problemu poradzisz sobie z codzienną pielęgnacją skóry.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz