Syria: Chrześcijanie podstawą istnienia naroduv

Syryjski prezydent Baszar al-Assad wziął udział w zjeździe „Walnego Zgromadzenia Syryjskiej Młodzieży w Syrii”, będącym spotkaniem syryjskiej młodzieży chrześcijańskiej obrządku wschodniego. Podczas zjazdu stwierdził, że „Chrześcijanie nie są gośćmi, czy imigrantami. Żyją tu gdzie się narodzili i gdzie rodziła się ich wiara [Syria], bez nich nie będzie Syrii.”. Dodał również, że konflikty przedstawicieli różnych wyznań służą wyłącznie zalegalizowaniu istnienia państwa żydowskiego na okupowanych ziemiach Palestyny.

W zjeździe syryjskiej młodzieży uczestniczył również Ignacy Efrem II, patriarcha Antiochii i zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, a także najważniejsi duchowni wschodnich kościołów chrześcijańskich w tej części Bliskiego Wschodu. Prezydent Syrii zaś dyskutował z młodzieżą na temat przyszłości Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz o znaczeniu dialogu dla odbudowy zniszczonego wojną kraju.

Patriarcha Efrem II stwierdził natomiast, że jednym z ważniejszych celów spotkania młodzieży syryjskiej jest wzmocnienie dialogu między przedstawicielami różnych wyznań w Syrii, a także przeciwstawienie się wrogiej propagandzie, według której obecnie w tym kraju trwa „wojna domowa”.

Dodaj komentarz