5 faktów internecie światłowodowym, które musisz znać

Internet światłowodowy to prawdziwy przełom w świecie branży telekomunikacyjnej. Obecnie dostęp do nowoczesnej technologii ma coraz więcej osób, a w niedalekiej przyszłości jego zasięg ma obejmować cały kraj. Co trzeba wiedzieć o światłowodzie?

Internet światłowodowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Określenie „światłowód” kojarzy się z dostępem do ultraszybkiego internetu, co znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wszystko za sprawą wykorzystania do transmisji danych specjalnego przewodu światłowodowego, który wykonano z włókna szklanego i sztucznych tworzyw, a nie z miedzi.

W przypadku tego nowoczesnego rozwiązania nośnikiem informacji jest fala świetlna, dzięki czemu osiąga się bardzo wysokie prędkości przesyłu danych. Światłowód to część technologii FTTX, bazującej na dostarczaniu internetu bezpośrednio do domu odbiorcy.

5 faktów o internecie światłowodowym

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie w domu z internetu światłowodowego, który obecnie znajduje się w ofertach różnych operatorów. Przykładem jest firma Play udostępniająca swoim klientom internet o prędkości pobierania danych do 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s.

Każda z opcji zawiera Router Play BOX NET, który jest kompatybilny z technologią Wi-Fi 6. Za pośrednictwem oficjalnej strony operatora użytkownicy mogą szybko sprawdzić, czy ich miejsce zamieszkania znajduje się w zasięgu internetu światłowodowego. Co jeszcze warto wiedzieć o tej nowoczesnej technologii i jakie są jej zalety?

Światłowód i ultraszybkość

Przede wszystkim światłowód wyróżnia się na tle innych łączy bardzo wysoką przepustowością. Oznacza to, że jest ultraszybki i pozwala na transmisje dużej ilości informacji w krótkim czasie, a więc na błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików, szybkie ładowanie stron oraz odtwarzanie multimediów, w tym filmów i seriali w standardzie rozdzielczości 4K.

Co więcej, na prędkość internetu nie wpływa obciążenie sieci. Z tego względu ze światłowodu w tym samym czasie może korzystać wielu domowników i każdy z nich będzie mógł cieszyć się komfortem szybkiej transmisji danych podczas pracy, nauki zdalnej czy rozrywki online.

Stabilność połączenia

Faktem jest również wysoka stabilność połączenia. Światłowód pozostaje odporny na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne. Rozwiązanie w postaci transmisji światła w nowoczesnym łączu z włókna szklanego i tworzyw sztucznych oznacza, że na działanie internetu nie wpływają warunki atmosferyczne np. intensywne opady albo wiatr.

Niezauważalny PING

PING to parametr, który określa czas pomiędzy wykonanym działaniem a odpowiedzią połączenia internetowego. Cechą łącza światłowodowego są niezauważalne opóźnienia, czyli bardzo niski PING.

Doceniają to wszyscy użytkownicy sieci, a w szczególności profesjonalni gracze i miłośnicy rywalizacji online, dla których wartość tego parametru ma niebagatelne znaczenie podczas rozgrywek.

Dostępność do światłowodu

Jeszcze do niedawna zwracano uwagę na niską dostępność do światłowodu. Obecnie w jego zasięgu znajduje się coraz większy obszar, w tym nie tylko duże miasta, ale i wsie oraz tereny podmiejskie.

Z roku na rok poszerza się więc grono osób, które mogą korzystać z internetu światłowodowego, a w 2026 roku jego zasięg ma obejmować wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Inwestycja ta jest dofinansowywana przez polski rząd.

Dodatkowo każda osoba może szybko sprawdzić, czy ma szansę skorzystać z usług dostępu do internetu szerokopasmowego lub czy takie rozwiązanie będzie dostępne na danym terytorium w niedalekiej przyszłości.

Służy do tego interaktywna mapa SIDUSIS, czyli Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego.

Szybka i bezproblemowa instalacja łącza

Montaż światłowodu to stosunkowo szybka procedura, która zazwyczaj zajmuje do kilku godzin. Polega ona na instalacji cienkiego łącza w taki sposób, aby kabel nie przeszkadzał domownikom i znajdował się w niewidocznym miejscu, nie wpływając na wystrój wnętrza.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz