Co oznaczają oznaczenia TBW, DWPD, MTBF – i dlaczego mają znaczenie w serwerach?

Uaktualniene dnia 7 lipca, 2025 przez Redakcja Xportal.pl

Dyski konsumenckie różnią się od tych serwerowych, często używanych w przestrzeniach firmowych – korzysta z nich wiele osób jednocześnie. Sprawdź, czym są oznaczenia TBW, DWPD i MTBF, które znajdziesz na dyskach serwerowych i jak dobrać odpowiedni dysk do potrzeb!

TBW, DWPD, MTBF – skróty w praktyce

Dyski serwerowe, dostępne w dobrych cenach na przykład tutaj: https://www.morele.net/kategoria/dyski-do-serwerow-147/, mają trzy różne oznaczenia. Wyjaśniamy, co oznaczają:

  1. TBW czyli Total Bytes Written – parametr określa, ile danych możesz zapisać na dysku przez cały okres jego żywotności. Im wyższe TBW, tym dłużej dysk zniesie intensywne eksploatowanie.
  1. DWPD czyli Drives Written Per Day – parametr wskazuje, ile razy dziennie możesz zapisać kompletnie zapełniony dysk przez określony czas, np. 5 lat. DWPD 1 dla dysku pojemności 1 TB oznacza, że możesz codziennie zapisać tyle danych codziennie przez 5 lat.
  1. MTBF – Mean Time Between Failures – parametr określający średni czas pracy między awariami. Im wyższe, tym mniej awaryjny dysk i dłuższa bezproblemowa praca.

Dlaczego te parametry są ważne w serwerach i firmowych komputerach?

W serwerach dane są zapisywane cały czas, codziennie, często w dużych ilościach – korzysta z tego wiele osób jednocześnie. Firmy bazujące na procesach komputerowych nie mogą sobie pozwolić na przestój, wobec czego dyski muszą mieć wysokie parametry wymienione powyżej.

Wysokie TBW i DWPD oznacza mniejsze ryzyko utraty danych, a MTBF – możliwość dostępu do danych 24/7, przy czym awaryjność serwera może naprawdę poważnie wstrzymać pracę zespołu czy nawet całej firmy.

O ile w sprzęcie domowym zwykły dysk może działać bezawaryjnie całymi latami, w firmach trzeba sięgnąć po coś dużo lepszego, co nie naraża danych ani nie utrudnia pracy zespołom.

CZYTAJ  Jeden stół do wielu pomieszczeń – przegląd uniwersalnych modeli

Jak wybrać dysk do serwera?

Jeśli dysk ma być intensywnie używany, na przykład do budowy baz danych czy pracy w e-commerce, celuj w taki o klasie DWPD 1 lub wyższy. Dla mniej wymagających zajęć jak archiwizacja danych wystarczy TBW na poziomie kilkuset terabajtów.

Jeśli chodzi o MTBF, dysk serwerowy do firm powinien mieć żywotność określoną na poziomie około 1,5 miliona godzin. Ten parametr oznacza, że mniej więcej po takim czasie dysk może być narażony na awarię. Jest to, rzecz jasna, liczba szacunkowa, bo może okazać się, że posłuży dużo dłużej – producent zabezpiecza się jednak na wszelki wypadek, podając najgorszy scenariusz.

Zawsze wybieraj dyski serwerowe klasy enterprise, bo różnią się one od tych używanych w domu klasą, wytrzymałością, pojemnością, niezawodnością, konstrukcją. Sprzęt tego typu musi dużo znieść, szczególnie w firmach wymagających obsługi wielu procesów jednocześnie, zapisujących mnóstwo danych, w tym wrażliwych, których utrata mogłaby narazić przedsiębiorstwo na przestoje, nieprzyjemności czy nawet problemy finansowe.

Zawsze celuj w sprzęty sprawdzonych producentów, wysokiej jakości i klasy. Powodzenia! 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane