Jak wybrać dobrą spawarkę?

Dzięki własnej spawarce nie tylko będziemy mogli dokonać niezbędnych napraw w postaci połączenia ze sobą dwóch metalowych elementów, ale i stworzyć własne niepowtarzalne konstrukcje. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prosty, ponieważ na rynku znajduje się wiele jej rodzajów. Zarówno bezpieczniejsze, jak i wydajniejsze są spawarki inwertorowe. Jaka spawarka będzie dla nas odpowiednim wyborem?

Spawarka inwertorowa i transformatorowa – czym się różnią?

Obie spawarki mają swoich zwolenników, czytając fora dotyczące tego, która spawarka jest lepsza, nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Warto jest jednak przed zakupem zapoznać się z ich różnicami, by podjąć odpowiednią decyzję. Za zaletą spawarek transformatorowych stoi niska cena i prosta konstrukcja, jednak obciążają one sieć elektryczną, więc nie sprawdzi się ona w miejscach, gdzie występuje duże wahanie prądu sieciowego. Spawarki inwertorowe są mniejsze, lżejsze więc są łatwe w transporcie, poza tym ich praca jest o wiele precyzyjniejsza i nie pobierają dużej mocy sieci elektrycznej.

Spawarka transformatorowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Spawarka transformatorowa zasilana jest transformatorem i jest duża i ciężka, przez co jej transport, a nawet samo przenoszenie jest trudne. Mimo to wyróżnia ja przede wszystkim trwałość i prostota w użytkowaniu. Istnieje możliwość regulacji natężenia prądu spawania, dzięki czemu praca z nią jest ułatwiona. Mimo że maszyna podatna jest na wszelkie awarie, to naprawy i konserwacje są proste. Jedyną wadą spawarki transformatorowej jest niska sprawność energetyczna, co powoduje duże zużycie energii i większe koszty eksploatacyjne. 

Spawarka inwertorowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Różni się ona od spawarki transformatorowej wyglądem, jest o wiele mniejsza i lżejsza, dzięki czemu przewożenie jej i przenoszenie nie jest trudne. Spokojnie możemy używać jej w terenie, co jest dużą zaletą. Spawanie nią jest łatwiejsze i sprawniejsze, jest to wiec idealne urządzenie dla początkujących spawaczy. Dodatkowo nie pobiera ona dużej ilości mocy, dzięki czemu wahania napięcia występują bardzo rzadko. Cechuje je między innymi: wysoki cykl pracy, brak konieczności częstego chłodzenia podczas pracy, wyższa cena i wrażliwość na uszkodzenia. Zarówno naprawa, jak i konserwacja jest niestety bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy model wyposażony jest w dodatkowe funkcje. 

CZYTAJ  Po czym poznać dobry karton? Sprawdźmy!

Spawarka inwertorowa — najczęstszy wybór klientów

To właśnie spawarka inwertorowa cieszy się większym powodzeniem wśród klientów, ponieważ jej zakres prac jest szeroki, jest mobilna i uniwersalna co umożliwia szeroki zakres prac. Warto jest również zapoznać się z kilkoma ważnymi cechami tego rodzaju urządzeń, by mieć świadomość jak dopasować ja do własnych potrzeb.

Rodzaj spawania

Dzieli się je na trzy typy: migomat, MMA, TIG. Migomat łączy ze sobą dwie metody spawania MIG i MAG, można spawać nią nie tylko metalowe elementy, ale również aluminiowe.  Spawarka MMA wybierana jest dla początkujących spawaczy, ponieważ łatwość jej obsługa jest łatwa, a cena spawarki najniższa. Zaawansowanych urządzeniem jest spawarka TIG, która tworzy równe spoiny, jednak jej cena jest najwyższa. Na rynku znajdują się również urządzenia, które łączą ze sobą wszystkie trzy typy spawarek. 

Parametry spawarek

Podczas wyboru spawarki inwertorowej powinniśmy zapoznać się z jej parametrami. Pierwszy, bardzo ważnym jest amperaż, który określa jej moc. Dodatkowo istotna jest kwestii a związana ze spadkiem napięcia, na które powinna być odporna, jakość budowy, odporność na uszkodzenia. Poza tym warto, jest zapoznać się z ceną elektrod, które wykorzystywane są do pracy ze spawarką. 

Dodatkowymi funkcjami, na które klienci zwracają uwagę w sklepach, podczas kupowania spawarek jest opcja Hot Start ułatwiająca zapłon elektrody, funkcja Anti Stick, która zapobiega sklejaniu się materiału z elektrodą oraz funkcja Arc Force odpowiadająca za równomierne prowadzenie elektrody.

Dziękujemy firmie Allweld.pl za współprace merytoryczną przy tworzeniu tego artykułu..

Dodaj komentarz