Trendy w copywritingu 2024

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach obserwujemy błyskawiczny rozwój nowych technologii. Coś, co jeszcze dekadę temu było najnowszym dziełem techniki, już dawno odeszło do lamusa. Musimy zatem bardzo szybko reagować na nowe trendy, aby nie pozostać w tyle. Dotyczy to wszelkich branż, w tym również tworzenia tekstów na strony internetowe. Poznaj trendy w copywritingu 2024.

Od czego zależy skuteczny copywriting?

Pisanie tekstów publikowanych w Internecie ma na celu przede wszystkim zwiększenie ruchu na stronie, a tym samym zainteresowanie potencjalnych klientów produktem lub usługą. Dzięki temu marka może stać się także liderem w swojej branży i wyróżnić się na tle konkurencji. A stąd już krótka droga do pozyskania nowych kontrahentów, reklamodawców i odbiorców, co może mieć realne przełożenie na zyski. Nie dziwi więc fakt, że skuteczny copywriting zyskuje coraz większą popularność, jako narzędzie komunikacji marketingowej. Aby jednak działał on zgodnie z oczekiwaniami, musi podlegać pewnym zasadom. Najważniejszą kwestią jest w jego przypadku określenie celu pisania oraz skierowanie treści do grupy docelowej, przede wszystkim zaś podążanie za zasadami SEO, które umożliwiają skuteczną personalizację treści. Duże znaczenie ma także umiejętność adaptacji do nowych form przekazu. Tworzenie treści zoptymalizowanych pod kątem różnorodnych platform i formatów, takich jak podcasty, videocasty, media społecznościowe, pozwoli dotrzeć do odbiorców w miejscu, w którym spędzają najwięcej czasu.

Aktualnie duże znaczenie mają także nowe trendy, które z jednej strony mogą znacznie przyspieszyć i ułatwić pisanie, z drugiej negatywnie przełożyć się na ich jakość i unikatowość. Czy oznacza to jednak, że należy ich unikać? Odpowiedź na to pytanie będzie przecząca, jeśli znajdziemy złoty środek, a przede wszystkim nauczymy się, jak właściwie korzystać z nowych rozwiązań technologicznych, do jakich należą przede wszystkim AI.

AI w copywritingu

AI, czyli skrót oznaczający sztuczną inteligencję, to termin używany na określenie działań wykonywanych przez system, które kiedyś zarezerwowane były jedynie dla człowieka. Wykorzystanie różnorodnych, złożonych technologii i algorytmów pozwala zaprogramować programy komputerowe w taki sposób, aby w wielu dziedzinach działały podobnie jak człowiek. Przetwarzanie języka naturalnego i obrazu, uczenie maszynowe czy rozpoznawanie wzorców zachowań sprawiają, że komputer może przygotowywać teksty, tworzyć grafiki, a nawet prowadzić komunikację z klientem w roli wirtualnego asystenta. Jedną z technologii, jakie składają się na AI jest Chat GPT, czyli rodzaj sztucznej inteligencji przeznaczony do generowania tekstów.

Chat GPT odgrywa dużą rolę w działaniach copywriterskich. Wystarczy jedynie skuteczne stworzenie promptów, czyli poleceń, jakie chcemy wydać sztucznej inteligencji, aby po zaledwie kilkunastu sekundach powstał tekst przypominający wytwór człowieka. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć teksty na strony internetowe, opisy produktów i kategorii, teksty reklamowe, a nawet artykuły i blogi. Z jednej strony jest to zatem duże ułatwienie, z drugiej zaś trzeba mieć świadomość, że treści stworzone przez AI na ogół wymagają oceny i redakcji copywritera. Przede wszystkim wynika to z faktu, że należy je dopasować do indywidualnych preferencji klienta, a także w razie potrzeby zweryfikować zawarte w nich informacje. Chat GPT może być zatem dobrym narzędziem wspomagającym pracę, nie należy jednak całkowicie na nim polegać. Ponadto coraz więcej osób, którym zależy na dobrej jakości tekstów, woli jeśli są one od początku do końca tworzone przez copywritera, daje to bowiem większą pewność, że będą w pełni spersonalizowane.

Hiperpersonalizacja odpowiedzią na potrzeby grupy docelowej

Coraz częściej w marketingu możemy się spotkać z pojęciem hiperpersonalizacji, czyli działań mających na celu pełną indywidualizację procesu sprzedaży, reklamy, kontaktu z klientem czy w przypadku tekstów – dostosowanie ich do oczekiwań zleceniodawcy, a przede wszystkim do potrzeb grupy docelowej. Bardzo przydatna w tym kontekście może okazać się analiza danych, która pozwoli lepiej zrozumieć odbiorców i dostosować treści do ich zainteresowań i zachowań. Zleceniodawca powinien dostarczyć informacje na temat targetu, do jakiego kieruje swoją ofertę. Pozwoli to zrobić rozeznanie dotyczące preferencji zakupowych, potrzeb, oczekiwań, a także języka wartości danej grupy. Stworzone z udziałem tej wiedzy teksty będą znacznie lepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom.

Istotne znaczenie w procesie hiperpersonalizacji mają także bezpośrednie reakcje na działania klienta. Generowanie treści na podstawie czynności, jakie użytkownicy podejmują na stronie, pozwala tworzyć treści w sposób dynamiczny, dostosowany do zmieniających się potrzeb.

Immersyjny storytelling – wykorzystaj emocje i doświadczenia odbiorców

Storytelling to pojęcie znane w copywritingu od dawna. To kreowanie historii, będące ważnym składnikiem skutecznej strategii brandingowej, pomaga zwrócić się do odbiorców w sposób zindywidualizowany, a tym samym wzbudzać w nich emocje i budować więzi. To z kolei przekłada się na dobrą relację i utożsamianie się z daną marką.

Nowe trendy w copywritingu idą jeszcze dalej, stawiają bowiem na immersyjny storytelling. Immersja, czyli poziom zaangażowanie odbiorcy w sztucznie wykreowany świat była pojęciem odnoszonym jeszcze do niedawna głównie do gier komputerowych. Dziś można się z nią także spotkać w kontekście tworzenia treści. Sposób pisania, który stworzy głębokie zaangażowanie i wciągnie odbiorcę w narrację, będzie miał bezpośrednie przełożenie na personalizację. Osoby, które poczują się ważnymi uczestnikami kreowanej historii, łatwiej utożsamią się z marką i jest duża szansa, że podejmą działania zgodne z oczekiwaniami zleceniodawcy.

Integracja praktyk SEO z copywritingiem

W tworzeniu treści o dużym potencjale marketingowym, najważniejszą kwestią jest dostosowanie ich do algorytmów wyszukiwarek internetowych. W tym celu niezbędna jest wiedza dotycząca SEO, czyli procesu optymalizacji strony internetowej. Warto również śledzić bieżące zmiany, ponieważ kwestie dotyczące algorytmów ulegają zmianom. W listopadzie 2023 roku Google wprowadziło szereg innowacji, wprowadzając m.in. aktualizację Core, przede wszystkim dotyczącą głównego systemu rankingowego. Tworząc treści dostosowane do zmieniających się trendów, należy odpowiedzieć sobie na trzy pytania. Czy są one przyjazne dla użytkowników czy tylko dla wyszukiwarek? Jaki jest sposób ich organizacji i poziom zrozumienia dla czytelników, a także czy strona dostarcza unikalnych wartości, które trudno znaleźć gdzie indziej.

Aby tekst osiągał wysoką pozycję i sprostał nowym potrzebom, musi zawierać odpowiednie słowa kluczowe. Bardzo ważne jest, aby były one wplecione w tekst w sposób naturalny, nie będą wtedy bowiem wpływały negatywnie na jego odbiór. Słowa kluczowe powinny się znaleźć także w tytule, śródtytułach i metadanych. Istotne znaczenie ma także linkowanie wewnętrzne, które może nie tylko wpłynąć na pozycjonowanie, ale także pełnić funkcje reklamowe, pozwoli bowiem szybko odnaleźć dany produkt czy usługę.

Aby mieć pewność, że działania copywriterskie zintegrowane są z SEO, warto regularnie analizować wyniki swojej pracy i jej przełożenie na pozycję w wyszukiwarkach. W tym celu można skorzystać z narzędzi do analizy danych, takich jak Google Analytics czy Google Search Console. Dzięki temu będzie można dostosować strategię nie tylko do potrzeb użytkowników, ale także do algorytmów wyszukiwarek.

Etyka i transparentność copywritingu

W pracy copywritera bardzo ważną kwestią jest etyka zawodowa i transparentność działań. Tworząc treści, nawet o wartości reklamowej, należy mieć na uwadze uczciwości w komunikacji i przejrzystości w prezentowaniu produktów lub usług. Przedstawione informacje powinny być rzetelne i zgodne z prawdą, a czytelników nie należy wprowadzać w błąd ani tym bardziej nimi manipulować. O ile perswazja w tekstach marketingowych będzie jak najbardziej wskazana, o tyle manipulacji, która jest z założenia nieuczciwa, należy się wystrzegać.

Copywriter musi mieć świadomość odpowiedzialności za treść. Z tego powodu przed przystąpieniem do pracy powinien wykonać solidny research, który pozwoli mu przedstawić jedynie wiarygodne wiadomości. W przypadku treści sponsorowanych, warto zawrzeć informacje na ten temat, by utrzymać transparentność komunikacji. Jeśli zaś chodzi o teksty specjalistyczne, konieczne jest podanie autora czy też powołanie się na opinię specjalisty. Wszystko to pozwoli podejść do odbiorcy w sposób uczciwy i transparentny.

Podsumowując, nowe trendy w copywritingu 2024 opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu AI oraz GPT. Ponadto przy ich tworzeniu ważne są kwestie związane z aktualizacjami Google dotyczącymi pozycjonowania. Nie należy również zapominać o etyce zawodowej, która powinna cechować dobrego copywritera. 

Dodaj komentarz