Technologizacja bez ograniczeń, czyli komputery dla osób niewidomych

Dzięki producentom sprzętu elektronicznego osoby z dysfunkcją wzroku nie muszą czuć się wykluczone z wszechobecnej elektronizacji i digitalizacji. Mogą korzystać z różnorodnych rozwiązań technologicznych — począwszy od nowoczesnych telefonów przez komputery aż po odpowiednie oprogramowanie. Dowiedz się o nich więcej!

Jak działają programy komputerowe dla niewidomych?

Wiele osób niewidomych lub niedowidzących nie rezygnuje z pracy zawodowej i co więcej — czerpie z niej dużą satysfakcję. Jest to możliwe dzięki osiągnięciu samodzielności w wykonywaniu obowiązków. Ta z kolei wynika m.in. z dostępności specjalnego sprzętu dla niewidomych.

Wśród urządzeń elektronicznych i programów, które to ułatwiają, można wskazać:

  • programy udźwiękawiające,
  • programy powiększające treść,
  • syntezatory mowy,
  • monitory brajlowskie, 
  • drukarki brajlowskie, 
  • powiększalniki.

Tego typu rozwiązania pozwalają m.in. na:

  • głosowe odczytywanie zawartości plików i tego, co wyświetla się na ekranie; 
  • powiększanie obrazu na monitorze, czyniąc go wyraźniejszym; 
  • wyświetlanie standardowej treści w alfabecie brajlowskim.

Sprzęt dla niedowidzących umożliwia także dostosowanie jasności ekranu komputera czy zmianę kontrastu. Wszystko to ma służyć lepszej widoczności treści dla użytkownika słabowidzącego. Komputery i oprogramowanie dla niewidomych dają obecnie coraz więcej możliwości i pozwalają się cieszyć technologią niemal bez ograniczeń.

Kiedy przydaje się syntezator mowy?

Syntezator mowy pozwala na przekonwertowanie tekstu z ekranu na komunikat głosowy. W praktyce specjalne oprogramowanie odczytuje po prostu użytkownikowi to, co wyświetla się w formie tekstu. To rozwiązanie niezbędne podczas korzystania z komputera przez osobę niewidomą lub ze słabym wzrokiem.

Syntezator pozwala na wykorzystanie nowoczesnego sprzętu zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Dzięki niemu można nie tylko się uczyć czy wykonywać obowiązki w pracy, ale także robić zakupy online czy surfować po sieci w poszukiwaniu konkretnych informacji. 

Klawiatury dla słabowidzących i niewidomych — jak wyglądają?

Osoby z dysfunkcją wzroku mogą korzystać ze specjalnie przystosowanych klawiatur. Co to znaczy? Na takim sprzęcie dla niewidomego znajdują się klawisze z powiększonymi znakami. Na rynku dostępne są modele żółto-czarne, czyli gwarantujące odpowiedni kontrast użytkownikom niedowidzącym. Na innych klawiaturach można znaleźć naklejki brajlowskie.

CZYTAJ  Odkryj Potencjał Szkoleń: Jak Firma Szkoleniowa Może Zmienić Twoje Przedsiębiorstwo

Wszystko po to, aby ułatwić osobom z dysfunkcjami wzroku obsługiwanie sprzętu elektronicznego. Co ważne, dzięki wspomnianym naklejkom do użytku osoby niewidomej można dostosować nawet standardową klawiaturę.

OCR — niezbędnik osoby niewidomej przed komputerem

Praktycznym rozwiązaniem dla osób niewidomych, ale nie tylko, są programy OCR (Optical Character Recognition). Pozwalają na konwertowanie zdjęć na dokumenty tekstowe. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy skaner komputera zapisuje dokument w formacie niedostępnym dla niewidomego. OCR działa wówczas na podobnej zasadzie jak syntezator mowy. Treść będzie odczytana głosowo, ponieważ plik o rozszerzeniu .jpg lub .png. przybierze postać tekstową.

To technologia, która pozwala przy tym na:

  • rozpoznawanie również kodów kreskowych,
  • rozpoznawanie plików PDF, 
  • pełne zachowanie koloru tekstu,
  • zachowanie układu strony i jej czytelności, 
  • dzielenie obrazu.

Zapewnia też wiele innych udogodnień.

Potrzeby i możliwości użytkowników, również w grupie osób z dysfunkcją wzroku, mogą być bardzo różne. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się indywidualnie podejście w zakresie doboru sprzętu elektronicznego i oprogramowania. 

Możliwości jest obecnie całkiem sporo i o większości z nich dowiesz się z oferty lumen.pl. Dzięki powiększalnikom, specjalistycznym monitorom, oprogramowaniu i syntezatorom, a nawet specjalnemu sprzętowi powstanie nie tylko funkcjonalne, ale i ergonomiczne stanowisko pracy osoby niewidomej i słabowidzącej. 

Sprawdź, które z dostępnych rozwiązań są odpowiednie właśnie dla Ciebie i w pełni wykorzystaj swój potencjał!

Dodaj komentarz